Zakaz palenia węglem - ekologiczna alternatywa urządzenia na pellet wodtke

Całkowity zakaz palenia węglem to bardzo prawdopodoby scenariusz, który może zrealizować się już niebawem. Węgiel jest paliwem tanim i wysokokalorycznym, ale ma niezaprzeczalną wadę – wysoką emisyjność odpadów lotnych i wytwarzanie sporej ilości popiołów. To właśnie palenie w piecach węglowych w głównej mierze odpowiada za smog panujący w niektórych regionach w sezonie grzewczym. W związku ze skalą zanieczyszczeń powodowanych ogrzewaniem domów prywatnych najpopularniejszym z paliw stałych, wiele krajów europejskich wprowadziło zakaz palenia węglem. Wkrótce obowiązywania takiego zakazu możemy spodziewać się również w Polsce. Jaką mamy alternatywę?

Pellet kontra węgiel

Coraz popularniejszy w naszym kraju pellet, zwłaszcza drzewny, wkrótce zyska na popularności jeszcze bardziej. Tak właśnie stało się w tych krajach Europy Zachodniej, gdzie stosuje się zakaz palenia węglem.

Jakie zalety ma pellet i co najbardziej odróżnia go od węgla?
Przede wszystkim pellet jest paliwem praktycznie bezemisyjnym. W procesie jego spalania powstają jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla. Nie wydzielają się natomiast gazy szkodliwe, takie jak tlenki siarki i azotu. Bezemisyjność pelletu, jest również efektem technologii, w jakiej jest produkowane to paliwo. Nie są w tym procesie używane żadne lepiszcza, które mogłyby w procesie spalania emitować szkodliwe gazy. Pellet to wióry i trociny po prostu sprasowane pod wysokim ciśnieniem, bez żadnych dodatków.
Bardzo mało w procesie spalania powstaje również popiołu, który w dodatku można wykorzystać w charakterze nawozu na przydomowym trawniku. Pellet, w odróżnieniu od węgla nie brudzi. Przechowywanie go i ładowanie podajnika pieca, nie łączy się z powstawaniem chmur czarnego pyłu, który jest czasem powszechnym zjawiskiem w domach ogrzewanych węglem.

Urządzenia na pellet – ekologiczna alternatywa dla pieców węglowych

Piece na pellet, to obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź rynku urządzeń grzewczych. Sprzyjają temu nie tylko rządowe zakazy i nakazy, ale przede wszystkim rosnąca świadomość proekologiczna społeczeństwa. Piece marki wodtke, dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom – zwłaszcza dzięki technologiom Air+ oraz Water+, pozwalają nie tylko na spalanie ekologicznego pelletu, ale też czynią proces jego spalania niezwykle efektywnym. W rezultacie tego typu piec okazuje się doskonałą inwestycją, ponieważ efektywne spalanie, to większa ilość pozyskanej energii cieplnej z jednej tony paliwa.

Cena pelletu, a cena węgla

Cena tony ekologicznego granulatu drzewnego nie odbiega aktualnie bardzo od ceny tony dobrej jakości ekogroszku węglowego. Wprawdzie nominalnie ekogroszek węglowy jest paliwem bardziej energetycznym, ale właśnie zastosowanie dobrego, nowoczesnego pieca sprawia, że te dysproporcje przechylają się na korzyść pelletu. Poza tym warto mieć na uwadze fakt, że ceny węgla wciąż rosną, ponieważ drożeje jego wydobycie. Pellet natomiast jest paliwem powstającym z odpadów – na przykład wiórów i trocin. Można więc przypuszczać, że wraz z rozwojem technologii produkcji, cena pelletu może być relatywnie do innych paliw nawet tańsza, niż obecnie. Jak widać, opalanie pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne.

Kominki na pellet – ekologia i ekonomia w szeregu z estetyką

Firma wodtke od wielu lat udoskonala urządzenia grzewcze na pellet tak, by przy jak najmniejszej ilości spalanego materiału uzyskać maksymalną ilość energii cieplnej. Już dziś jednak w ofercie wodtke możemy znaleźć wysokiej klasy kominki, będące jednocześnie świetnymi urządzeniami grzewczymi, a także stylowym elementem wyposażenia domu. Ekologiczne kominki na pellet marki wodtke zdobią wiele salonów w całej Europie, gdzie sukcesywnie i trwale zastępują piece na węgiel. Kominki na pellet są tym, czym piece na węgiel nigdy nie były i nie będą – pożądaną, ekologiczną i estetyczną ozdobą domu. Nie ulega wątpliwości, że między innymi dzięki zakazowi palenia węglem przy jednoczesnym coraz większym docenianiu dla pelletu, z czasem piece na granulat drzewny zupełnie wyprą z domów prywatnych piece na węgiel – również piece na ekogroszek. Piece i kominki wodtke są ponadto bardzo bezpieczne w użyciu – głównie dzięki rozwiązaniom takim jak kontrola poboru powietrza z pomieszczenia (w przypadku pieców z Air+).

Wbudowane i odpowiednio zaprojektowane czujniki dają spokojny sen użytkownikom omawianych urządzeń, podczas gdy w przypadku pieców węglowych, zwłaszcza starszego typu, trzeba mieć się ciągle na baczności przed możliwym zatruciem tlenkiem węgla. W przypadku urządzeń na pellet marki wodtke nie zanotowano takich wypadków. Wśród licznych modeli kominków przeznaczonych do opalania pelletem, znaleźć można propozycje odpowiednie do każdej aranżacji. Minimalistyczne, piękne w swej prostocie kominki na pellet marki wodtke idealnie zaprezentują się zarówno w industrialnym lofcie, jak też w stonowanym, klasycznym wnętrzu ocieplając nie tylko powietrze w pomieszczeniu, ale też jego klimat.
Takiego efektu nie da się osiągnąć przy pomocy pieca węglowego usytuowanego w piwnicy lub innym ustronnym miejscu przeznaczonym na kotłownię.

Dlaczego warto w nie inwestować w ekologiczne ogrzewanie?

Ekologiczne paliwa – w niektórych krajach europejskich to już codzienność. Powoli zdobywają coraz większą popularność również u nas. Ekologia jest przyszłością i szansa naszej planety. Inwestując w ekologiczne i wydajne urządzenia grzewcze marki wodtke, nie tylko zapewniamy sobie wygodę związaną z ich użytkowaniem, ale również bierzemy udział w misji zmniejszania ilości smogu i szkodliwych zanieczyszczeń obecnych w spalinach węglowych. Nie czekajmy na zakazy państwowe – już teraz warto pomyśleć o przyszłości planety, zaczynając od zapewnienia czystego powietrza sobie i najbliższym sąsiadom. To właśnie dają nam ekologiczne urządzenia grzewcze wodtke i za to zapewne będą je jeszcze cenić nasze dzieci.

Miejmy nadzieje, że zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać jak najszybciej, a jakość powietrza stopniowo będzie się polepszać. Przygotuj się na ekologiczne podejście do ogrzewania swojego domu razem z wodtke. Ofertę naszych pieców na pellet znajdziesz tutaj.

Zobacz następny post: Piece kominkowe