Pellet produkuje się od dziesięcioleci, chociaż w domowych piecach i kominkach stosowany jest stosunkowo od niedawna. Szybko jednak zdobył popularność dzięki swojej wysokiej wydajności energetycznej oraz niewielkiej ilości odpadu powstającego w czasie spalania. Czym właściwie jest to paliwo? Jak i z czego powstaje?
Pellet jest rodzajem ekologicznego paliwa stałego w formie niewielkich granulek o regularnym kształcie. Znany nam na co dzień granulat drzewny powstaje ze sprasowanych trocin i innych drobnych odpadów tartacznych. Pelletyzuje się również słomę oraz inne różnego rodzaju odpady roślinne w formie suchej biomasy.
Granulat drzewny wykorzystywany w piecach i kominkach domowego użytku, jest produktem pozbawionym jakichkolwiek substancji klejących. Dzięki temu w wyniku jego spalania nie ulatniają się szkodliwe związki lotne.
Jak wobec tego powstają zwarte i twarde granulki?
Masa drzewna jest przeciskana pod dużym ciśnieniem przez matrycę, której otwory formują granulki o średnicy 6 do 8 milimetrów i gęstości 0,15kg/dm3.
Tarcie, jakie ma miejsce przy przeciskaniu, podnosi temperaturę masy, w wyniku czego świeżo zgranulowany pellet, ma temperaturę nawet 70 stopni Celsjusza i wymaga schłodzenia. Po ochłodzeniu paliwo pakowane jest w worki, które mają nie tylko ułatwić transport i dystrybucję, ale również ochronić granulat przed wilgocią. Wilgotność pelletu używanego w gospodarstwach domowych nie powinna przekraczać 10%. Maksymalna ilość popiołu z granulatu drzewnego dopuszczonego do użytku domowego w Europie nie przekracza 0,7%.
Najbardziej cenionym paliwem tego rodzaju jest pellet wykonany z odpadów drewna drzew iglastych. Regularny kształt i znormalizowana wielkość granulek umożliwiają użycie w piecach z podajnikami automatycznymi. Moc energetyczna granulatu spalanego w takich piecach wynosi średnio 17-19 MJ/kg.
Mimo że znamy go od lat dziewięćdziesiątych, pellet jest wynalazkiem starszym. Do rozwoju badań nad wykorzystaniem granulatu z biomasy jako paliwa, przyczynił się kryzys naftowy z początku lat siedemdziesiątych. Zaczęto wtedy intensywnie poszukiwać ekonomicznych paliw alternatywnych i ktoś postawił na pellet.
Pierwsza na świecie fabryka energetycznego granulatu z trocin powstała w połowie lat 70 w USA, ale produkowany w niej pellet używany był jedynie do celów przemysłowych.
W Europie jako pierwsze zaczęły używać go kraje skandynawskie i tam również na początku służył on do celów przemysłowych. Dopiero w połowie lat 90 paliwo trafiło „pod strzechy”, w dużej mierze dzięki pionierskim rozwiązaniom stosowanym w piecach firmy wodtke.
W Polsce rynek pelletu zaczął się dynamicznie rozwijać dopiero od końca lat 90. Obecnie, na skutek dyrektyw unijnych, a także dzięki rosnącej proekologicznej świadomości społeczeństwa, sprasowana biomasa jest jednym z popularniejszych paliw alternatywnych.
Granulat drzewny jest bardzo nisko emisyjnym paliwem. W zasadzie przy jego spalaniu powstają jedynie nieduże ilości dwutlenku węgla oraz śladowe wręcz ilości popiołu. Jest materiałem bardzo chętnie używanym w domowych piecach automatycznych i kominkach – w tym kominkach wolnostojących.
Dzięki swoim właściwościom, ale też dzięki technicznemu zaawansowaniu pieców i kominków firm takich jak wodtke, pellet jest idealnym paliwem do domów jednorodzinnych. Nowoczesne kominki na pellet to już nie tylko urządzenia do ogrzewania. Traktowane są jako ważna część wystroju wnętrza – zwłaszcza kominki wolnostojące, które stały się popularne dzięki firmie wodtke.
Przeciwnicy energetycznego granulatu z odpadów drzewnych podnoszą argument, jakoby paliwo to było zbyt drogie. W rzeczywistości koszt zakupu pelletu nie odbiega bardzo od ceny ekogroszku.
Zakładając, że do ogrzewania średniego domu jednorodzinnego potrzeba jest około 4 ton ekogroszku i 5 ton pelletu, koszt ogrzania wyniesie dla groszku około 4500 zł, dla pelletu – 5500 zł Rożnica jest niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe zalety paliwa z biomasy, dające mu przewagę nad węglem.
Paliwo to nie brudzi pomieszczeń, w których jest przechowywane. Przy ładowaniu pieca nie powstaje węglowy pył, a ilość popiołu to około 5 kg na 1 tonę paliwa. Popiół z granulatu drzewnego nadaje się ponadto do wykorzystania w charakterze skutecznego nawozu na przydomowy trawnik.
Piece i kominki na pellet nie są tanie, ale jest to cena komfortu związanego z wygodnym użytkowaniem, oraz ze świadomością dbałości o środowisko naturalne. Urządzenia te w dużej mierze podnoszą opłacalność ekologicznego ogrzewania.
Pellet warto jest kupować u sprawdzonego sprzedawcy. Niska jakość i słaba wartość energetyczna sprawi, że będziemy go palić więcej. Nawet przy kuszącej na pierwszy rzut oka cenie zakupu, na dłuższą metę jest to zdecydowanie nieopłacalne.
Mimo, że zakup pieca może się okazać sporym wydatkiem, jest to wydatek, który się zwraca. Zwłaszcza jeśli nasz dom jest dobrze zaizolowany i korzystamy z pelletowego paliwa wysokiej jakości. Ponadto program prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, umożliwia zaciągniecie pożyczki zarówno na ocieplenie domu, jak i na modernizację systemu grzewczego – w tym na zakup pieca. Po spłaceniu 75% zaciągniętego kredytu udzielna jest ulga w postaci umorzenia reszty zobowiązania, co stanowi spory bodziec zachęcający do wymiany pieca na nowoczesne, zautomatyzowane urządzenie przeznaczone do spalania pelletu drzewnego.
Dynamika, z jaką rozwija się rynek pelletu i urządzeń grzewczych wykorzystujących granulat drzewny w Polsce świadczy o tym, że coraz więcej osób ma już tę świadomość – pellet to paliwo przyszłości. Wykonany z odpadów i nieemitujący spalin, pellet pomaga podwójnie dbać o środowisko. Jednocześnie jest niezwykle przyjazny dla użytkowników, o czym świadczy wiele pozytywnych opinii użytkowników tego ekologicznego i ekonomicznego paliwa. Warto więc zainwestować środki w piec na pellet, a następnie znaleźć dostawcę paliwa wysokiej jakości i w dobrej cenie.
Sprawdź także naszą ofertę kominków na drewno
Zobacz następny post: Zakaz palenia węglem - ekologiczna alternatywa urządzenia na pellet wodtke