Ogrzewanie domu pelletem - czyste i ekologiczne ogrzewanie na pellet.

W dobie poszukiwania ekologicznych rozwiązań grzewczych, mających na celu redukcję zanieczyszczeń oraz odciążenie środowiska, nie sposób nie zwrócić uwagi na pellet. Surowiec ten od kilku lat zdobywa na popularności. Nic dziwnego – za jego zastosowaniem przemawia nie tylko ekologia, lecz także niskie koszty ogrzewania. Warto zatem opisać, dlaczego ogrzewanie domu pelletem przynosi bardzo dużo korzyści.

Czym jest pellet?

Pellet jest materiałem opałowym, który tworzy się ze zrębków drzewnych, trocin i odpadów z tartaku, pozbawionych jakichkolwiek chemicznych ulepszaczy czy substancji klejących. Za pomocą wysokiej temperatury dochodzi do sprasowania tych elementów pod wysokim ciśnieniem, a następnie stworzenia z nich niewielkich, owalnych granulków. W odczuciu użytkowników pellet to niewielki, pachnący drewnem, suchy, owalny granulat.

Dlaczego opłaca się ogrzewać dom pelletem?

Koszty ogrzewania domu pelletem są nieporównywalnie niższe od kosztów ogrzewania elektrycznego, zaś podobne do kosztów związanych z ogrzewaniem domu węglem. Tona pelletu o średniej wydajności waha się w granicach 600 do 800 złotych, czyli tyle, ile zapłacimy za tonę czarnego kruszcu. Zauważyć jednak należy, że w porównaniu do węgla, pellet nie emituje tak ogromnej ilości zanieczyszczeń, zaś jego wartość opałowa nie odstaje od wartości prezentowanej przez węgiel.

Bezpiecznie, komfortowo i tanio.

Nie da się ukryć, iż ogrzewaniem domu pelletem to również bezpieczeństwo energetyczne oraz komfort związany z obsługą pieców pelletowych. Paliwo to, jako produkt uboczny obróbki drewna – ze względu na jego stałą potrzebę pozyskiwania drewna – gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto, stosowanie pelletu jest niezwykle proste i komfortowe. Piece przeznaczone do jego spalania zapewniają odpowiednią temperaturę grzewczą, dostosowaną do aktualnych potrzeb domowników. Praca tych urządzeń jest wysoce zautomatyzowana i bezawaryjna, zaś obsługa sprowadza się w zasadzie do zapewnienia odpowiedniego załadowania podajnika oraz sporadycznego czyszczenia.

Nie każdy pellet jest dobry

Dokonując wyboru pelletu nie można zapomnieć, że nie każdy materiał reprezentuje sobą wysoki poziom jakości. Warto zaopatrzyć się w produkt, który nie jest wilgotny (poziom wilgotności nie może przekraczać 10%), posiada wartość opałową 22-24 MJ/kg, oraz odpowiednią gęstość. Na rynku istnieją tzw. certyfikaty pelletu, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Są to dokumenty wystawione przez niezależne firmy, które potwierdzają, że materiał spełnia określone normy oraz ustanowione standardy. Najbardziej znanymi certyfikatami w Polsce i Europie są DINplus oraz ENplus A1. Przed zakupem warto zaznajomić się, co dane certyfikaty stwierdzają oraz gdzie można odnaleźć materiał opatrzony takowym.

Ogrzewanie na pellet - ale z głową!

Dokonując wyboru materiału opałowego, nie warto sugerować się obiegowymi opiniami lub podejmować decyzję nieprzemyślaną lub spontaniczną. Zanim dokona się zakupu pelletu (co, z całą pewnością, warto uczynić), koniecznym jest wcześniejsze zaznajomienie się, czy posiadamy ku temu odpowiedni piec na pellet, a także czy materiał, który planujemy zakupić, odpowiada standardom jakości. Warto też przeznaczyć odpowiednie środki w budżecie domowym. Dopiero wtedy możemy prawdziwie cieszyć się najwyższą jakością ogrzewania w naszych domach.

Pełną ofertę naszych urządzeń na pellet znajdziesz tutaj piece na pellet

Zobacz następny post: Panele grzewcze na podczerwień