Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków, natomiast ze względu na swoją wysoką efektywność oraz praktyczność użytkowania rosnącą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym oraz z systemem nadmuchowym. Obydwa rodzaje mogą posłużyć, jako główne źródło lub źródło wspomagające w ogrzewaniu domu jednorodzinnego. W artykule w sposób szczegółowy zostanie przybliżony sposób funkcjonowania oraz zalety pieca z płaszczem wodnym a także sposób działania urządzeń z ogrzewaniem nadmuchowym.
Płaszcz wodny do kominka - co to takiego? Wkład kominka wyposażony jest w okalający palenisko izolowany wymiennik cieplny nazywany płaszczem wodnym. Umiejscowiona w nim ogrzana woda służy jako transporter energii cieplnej wytworzonej w palenisku. Dzięki podłączeniu płaszcza wodnego do systemu centralnego ogrzewania woda rozprowadzana jest do grzejników oraz ogrzewania podłogowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu piec z płaszczem wodnym, w odróżnieniu od systemu nadmuchowego, ogrzewać może wodę użytkową w budynku. Ponadto kominek tego rodzaju nie generuje ruchu powietrza przyczyniającego się do rozprowadzania kurzu w pomieszczeniach. Oferowane kominki z płaszczem wodnym na pellet lub drewno mogą służyć, jako kocioł centralny, będąc głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu lub, jako pomocnicze źródło ciepła.
Kominki wolnostojące z płaszczem wodnym wodtke mogą być zasilane zarówno za pomocą drewna, brykietu węgla brunatnego, jak i pelletu. Mimo stosowania tradycyjnych nośników energii kominki nie emitują szkodliwych spalin. Każde z urządzeń producenta wodtke poprzez restrykcyjny sposób budowy oraz testowanie wkładów kominkowych spełnia restrykcyjne, niemieckie oraz unijne regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska. Kominki stworzone są z najwyższej jakości materiałów, jak wermikulit (w przypadku paleniska) oraz stali i żeliwa w przypadku rusztu oraz konstrukcji kominka. Dzięki komorze spalania wykonanej z wermikulitu wkład odznacza się wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Wygenerowana energia cieplna nie ma możliwości wydostania się do korpusu, dzięki czemu jest w sposób efektywny wykorzystywana przez wymiennik cieplny i następne transportowana do systemu ogrzewania. Wszystkie spośród kominków wodtke posiadają między innymi termoregulator automatycznego dopływu powietrza, termiczny zawór bezpieczeństwa, czy też zawór spustowy oraz zintegrowane odpowietrzniki gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa.
W przypadku kominków z ogrzewaniem nadmuchowym energia cieplna jest transportowania za pomocą powietrza. Podobnie, jak w przypadku wkładu wodnego, wokół paleniska rozłożony jest wymiennik ciepła, który nagrzewa przepływające nim powietrze, a następne rozprowadza je po innych pomieszczeniach. Za pomocą komina można więc ogrzewać cały budynek. Główną zaletą systemu nadmuchowego jest szybkość dostarczania energii cieplnej.
Producent wodtke, tak samo, jak w przypadku kominków z płaszczem wodnym posiada egzemplarze zasilane za pomocą drewna, brykietu węgla kamiennego, jaki pelletu. Wszystkie z urządzeń odznaczają wysoką jakością materiałów, z których zostały wykonane. W przypadku okładziny paleniska producent wodtke zamiast wermikulitu często stosuje szamot, ze względu na swoje świetne właściwości akumulacji energii cieplnej. Materiał odznacza się również bardzo wysoką odpornością na uderzenia mechaniczne. Wszystkie spośród kominków gwarantują brak emisji szkodliwych związków chemicznych do środowiska poprzez spełnienie niemieckich oraz unijnych regulacji prawnych. Ponadto kominki posiadają system wtórnego podgrzewania powietrza ograniczając emisję spalin do minimum. Urządzenia posiadają termoregulator automatycznego dopływu powietrza do komory spalania oraz inne niezbędne zabezpieczenia gwarantujące komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.
• Równomierne rozprowadzenie energii cieplnej – w piecach kominkowych z płaszczem wodnym energia cieplna, dzięki podłączeniu do systemu centralnego ogrzewania jest rozprowadzana w sposób równomierny. Ogrzewane są wszystkie pomieszczenia podłączone do instalacji. Oznacza to, iż wygenerowana energia cieplna nie jest marnowana w palenisku, jak ma to miejsce w przypadku kominków konwekcyjnych tylko zużywana w sposób efektywny. Nie istnieje ryzyko nadmiernego nagrzania jednego pomieszczania.
• Brak nowej instalacji – decydując się na kominek z płaszczem wodnym nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych montażem instalacji rozprowadzania energii cieplnej. Kominek może być podłączony do już istniejącego systemu zarówno w układzie zamkniętym, jak i otwartym.
• Główne lub wspomagające źródło energii – dzięki wysokiej efektywności urządzeń z płaszczem wodnym mogą one posłużyć jako główne źródło energii cieplnej w domu jednorodzinnym, zastępując kocioł lub jako źródło wspomagające.
• Brak ruchu powietrza w pomieszczeniu – stosowanie kominków z systemem nadmuchowym generuje zbędny ruch powietrza, który odpowiedzialny jest za rozprowadzanie oraz osadzanie się kurzu w mieszkaniu. Podłączenie kominka do systemu centralnego ogrzewania likwiduje tę niedogodność. Jest to szczególnie istotne dla alergików.
• Niski koszt użytkowania – kominki z płaszczem poprzez niską utratę ciepła, jego efektywne rozprowadzanie w budynku oraz niskie koszta nośników energii w postaci drewna, węgla brunatnego oraz pelletu nie wymagają wysokich nakładów finansowych w sezonie grzewczym.
• Czystość oraz estetyka – Kominek posiadając wkład zamknięty uniemożliwia materiałom umieszczonym w palenisku wydostanie się poza nie. Ponadto poprzez system samooczyszczania chłodne powietrze dostające się do paleniska przez niewielkie otwory nie pozwala sadzy pozostawić zabrudzeń na szybie.
Wady stosowania płaszcza wodnego• Nie może być jedynym źródłem ciepła – zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami prawnymi żaden rodzaj kominka nie może być jednym źródłem ciepła w budynku. Dlatego też konieczne jest posiadania kotła.
• Uzależnienie od prądu – prawidłowe funkcjonowanie pieca uzależnione jest od dostępu do prądu. W przypadku jego braku, kominek nie może być uruchomiony.
• Stała obsługa – Niestety kominek nie może działać niezależnie od nas. W zależności od warunków pogodowych oraz poziomu izolacji domu co jakiś czas należy regularnie dokładać opału. Ponadto kominek musi być okresowo czyszczony.
Pełną ofertę urządzeń wodtke możesz sprawdzić w zakładce: kominki na drewno wodtke lub kominki na pellet wodtke
Zobacz następny post: Kominki do salonu