Paliwa stałe są wciąż najtańszym źródłem energii. Tradycyjny węgiel, szlachetne drewno, czy nowoczesny pellet – które z nich wybrać? Jakie wady i zalety posiadają? Jak kształtują się koszty ogrzewania domu węglem drewnem i pelletem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, by ułatwić ewentualny wybór optymalnego, ekologicznego rozwiązania.
Węgiel wciąż jest najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem kwestii ogrzewania domowego. Mimo realnej groźby zanieczyszczenia powietrza i mimo smogu, jaki unosi się nad niektórymi regionami kraju przez cały sezon grzewczy, pewna grupa konsumentów nie potrafi przestawić się na bardziej ekologiczne paliwa.
Dlaczego tak bardzo przywykliśmy do węgla? Ogrzewanie nim przede wszystkim jest stosunkowo tanie. Ceny węgla związane są z jego gatunkiem i wartością opałową, która ściśle zależy od jakości czarnego złota.
Jeszcze do niedawna ceny ekogroszku i kostki, czy orzecha, znacznie się różniły. Obecnie są zbliżone i zależą raczej od jakości, a także od pochodzenia paliwa. Według najnowszych informacji z giełdy paliw, za najbardziej energetyczny orzech z polskiej kopalni Bobrek w workach 25 kilogramowych, zapłacimy aż około 1000 zł za tonę. Dla porównania ekogroszek dobrej jakości można mieć już za 800 złotych za tonę, jednak jego wartość energetyczna jest nieco niższa.
Wielu użytkowników pieców węglowych uważa, że wciąż rosnące ceny węgla, są efektem polityki proekologicznej państwa i szybują w górę w celu zniechęcenia społeczeństwa do palenia piecami na węgiel. Niestety – ceny węgla rosną z innego powodu. Po prostu rośnie cena jego wydobycia.
Czy warto palić węglem? Pozornie piece węglowe są najbardziej opłacalne ze wszystkich rozwiązań grzewczych na paliwa stałe. Koszty nie uwzględniają jednak strat, jakie opalanie węglem, zwłaszcza przy pomocy pieca starszego typu, przynosi środowisku. Powietrze w sezonie grzewczym nad Małopolską, jest gęstym dowodem, że węgiel nie jest rozwiązaniem idealnym i czas rozważyć alternatywy.
Dysponując nowoczesnym, ekonomicznym piecem kominkowym na drewno, możemy pozwolić sobie na pozyskiwanie ciepła w najbardziej romantyczny sposób – rozpalając każdego dnia kominek z trzaskającymi polanami wewnątrz. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym w piecach na drewno takich marek jak wodtke, możemy z drewna pozyskać maksimum możliwości energetycznych. Warto jednak pamiętać, że drewno powinno być odpowiednio długo suszone, a jego zapasy przechowywane w odpowiednich warunkach. Mokre drewno niestety potrafi mocno dymić, a jego wartość jest niższa, niż w przypadku opału, którego wilgotność utrzymuje się na poziomie 12-20%. Warto też starannie dobrać gatunek. Gatunki drewna, które uchodzą za najbardziej kaloryczne to dąb, jesion i grab.
Wadą pieców na drewno jest fakt, że nie da się w nich zastosować automatyki. Nawet niezbyt długa nieobecność w domu powoduje wygaśnięcie płomienia i wyziębienie pomieszczeń. Wprawdzie dzięki technologii Air+ zastosowanej w piecach wodtke udaje się bardzo szybko nagrzać powietrze w pomieszczeniu, jednak wielu użytkowników stosuje piece i kominki na drewno, jako urządzenia służące raczej do okazjonalnego dogrzewania, niż jako podstawowe urządzenia grzewcze. Nieco inaczej wygląda kwestia ogrzewania piecami na pellet…
Niewielkie granulki ze sparsowanych odpadów pochodzenia roślinnego – najczęściej po prostu z trocin i innych odpadów tartacznych – to właśnie pellet. Paliwo to wciąż zdobywa popularność w naszym kraju. Dzięki formie granulek o znormalizowanej wielkości i kształcie, pellet doskonale nadaje się do pieców wyposażonych w automatyczne podajniki.
Czyni to z tego ekologicznego paliwa stałego wygodny sposób na stałą temperaturę w domu.
Oczywiście wymaga to zastosowania pieca specjalnie zaprojektowanego do palenia pelletem. Samo urządzanie nie jest tanie, ale ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim pozwala na palenie najbardziej ekologicznym z paliw stałych. Pellet jest praktycznie nieemisyjnym paliwem, Przy jego spalaniu wydzielają się jedynie nieduże ilości dwutlenku węgla, oraz około 5 kg popiołu na tonę. Kupując pellet, należy zwracać uwagę na wysoką jakość paliwa, która różnie może wyglądać u różnych dostawców. Mimo wyższej ceny zakupu, która może sięgnąć w skrajnych przypadkach nawet 1000 złotych, takiego paliwa spalimy mniej. W rezultacie cena ogrzewania 1m2 powierzchni w przypadku pelletu nie odbiega zbytnio od ceny ogrzewania węglem w postaci ekologicznego groszku. Przy tym jednak pellet jest zdecydowanie bardziej ekologiczny i nie zanieczyszcza miejsca, w którym jest składowany.
Podsumowując – spośród trzech omawianych paliw stałych, na pierwszy rzut oka najtańszy jest węgiel, ale zdecydowanie najbardziej ekologiczny – pellet. Granulat drzewny zastosowany w nowoczesnym piecu, może zresztą przyjemnie zaskoczyć kosztami ogrzewania w dłuższym czasie i dlatego zdecydowanie wart jest polecenia. Zwłaszcza jako paliwo do jednego ze stylowych pieców wodtke.
Jeżeli wież już wstępnie jakie są koszty ogrzewania domu i chcesz poznać ceny naszych urządzeń sprawdź tutaj: piece na drewno oraz piece na pellet.
Zobacz następny post: Ogrzewanie domu pelletem - czyste i ekologiczne ogrzewanie na pellet.