Kominek wolnostojący czy zabudowany?

Kominek jest marzeniem niejednego właściciela domu. W końcu ogień od pokoleń jest synonimem bezpieczeństwa i domowej atmosfery. Nawet dziś, gdy jesteśmy otoczeni elektroniką i nowoczesnymi technologiami, nadal lubimy przebywać w bliskiej obecności ognia. Powstaje jednak pytanie, jaki rodzaj kominka najlepiej wybrać, jeśli chce się spełnić swoje marzenie o jego posiadaniu? Czy lepszy będzie kominek zabudowany, a może wolnostojący?

Dlaczego tak kochamy kominki?

Kominki w domach pełnią dwie funkcje. Pierwszą z nich, jest zapewnianie mieszkańcom ciepła, drugą względy estetyczne. Ciepło płynące bezpośrednio z palącego się ognia wykorzystywane było już tysiące lat temu. Nawet dziś, gdy powszechne jest centralne ogrzewanie, kominki nadal znajdują swoje zastosowanie. Palący się ogień nie tylko wygląda zjawiskowo, lecz również buduje bardzo miłą, domową atmosferę, która w czasie chłodniejszych dni jest niezwykle sprzyjająca odpoczynkowi i relaksowi.

Cechy kominka zabudowanego

Gdy myślimy o kominku podczas rozważań na temat tego, czy warto takowy posiadać w domu, z całą pewnością część potencjalnych inwestorów wyobraża sobie kominki w wersjach zabudowanych. Najczęściej umieszczone na głównej ścianie, wewnątrz której poprowadzony jest jednocześnie komin. Nie da się ukryć, że takie kominki mają jedną, ogromną zaletę. Jest nim duże, w pełni otwarte palenisko, które umożliwia obserwowanie gry płomieni oraz grzanie się przy bezpośrednio palącym się ogniu. Jego ciepło, widok, a także odgłosy spalanych drewien, są w stanie wywołać uczucie spokoju i bezpieczeństwa u każdego. Niestety takie rozwiązanie nie gwarantuje nam bezpieczeństwa, ponieważ otwarte palenisko to duże zagrożenie pożarowe. Z wad użytkowych, to ogromna ilość zabrudzenia, która w postaci sadzy wydostaje się z kominka, a także ogromne straty energetyczne, ponieważ większość generowanego z ognia ciepła wytracana jest przez przewód kominowy.

Bezpieczniejszym i często stosowanym rozwiązaniem jest montaż wkładu kominkowego. Zamyka on przestrzeń paleniska, a ciepło oddawane jest równomiernie poprzez ściany urządzenia. Panoramiczna szyba na przedniej ścianie wkładu kominkowego wytrzymuje temperaturę do ok. 800°C, dając prawie niezakłócony widok płonących polan. Właściwe zawory umożliwiają indywidualną regulację dopływu powietrza do paleniska a okładzina wkładu kominkowego wspomaga magazynowanie ciepła. W porównaniu z kominkiem z otwartym paleniskiem, kominek zabudowany wykazuje przewagę pod względem skuteczności grzewczej urządzenia. Kominek z wkładem osiąga wydajność ok. 60% w porównaniu z 30% kominka otwartego.

Cechy kominka wolnostojącego

Kominek wolnostojący łączy w sobie cechy kominka otwartego oraz zabudowanego z wkładem kominkowym. Jednocześnie daje nam niepodważalną korzyść w postaci pełnej swobody w aranżacji wnętrza dzięki swojej mobilności. Rosnąca popularność kominków wolnostojących wynika z wpływu minimalistycznego i nowoczesnego stylu. Proste linie, niczym niezakłócony design oraz estetyka zaprojektowania coraz częściej nam się podoba. Dzięki nim możemy zmieniać klasyczne formy i metody budownictwa wprowadzając nowoczesne akcenty. Projektanci kominków, wychodząc naprzeciw nowym trendom dają upust swojej wyobraźni tworząc niemalże dzieła sztuki. Stosując często potrójne lub poczwórne przeszklenia, dają możliwość niczym niezakłóconego obserwowania uspokajającego ognia, czując jego ciepło i wprowadzając przytulną atmosferę. Istnieje wiele wariantów kominka wolnostojącego. Jego forma może być owalna, okrągła albo kanciasta. Może być obrotowy lub tworzyć wrażenie lewitacji będąc zamontowanym na rurze odprowadzającej spaliny. Wszystko po to, aby sprostać wymaganiom nowych styli i dać nieograniczone możliwości aranżacji przy jednoczesnym zachowaniu względów bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki.

Którą z tych wersji kominków najlepiej wybrać?

Zasadne zatem jest pytanie, którą z wersji wybrać? Czy bardziej interesującym wyborem będzie kominek zabudowany, czy też model wolnostojący? O tym wszystkim decydują indywidualne preferencje inwestora, przeznaczenie, styl wnętrza oraz ewentualne doświadczenia z już posiadanymi urządzeniami. Z naszych obserwacji wynika jednak, że kominki wolnostojące coraz śmielej radzą sobie na rynku urządzeń grzewczych i powoli zaczynają konkurować z urządzeniami zabudowanymi.

Pełna oferta na stronie głównej: kominki Warszawa