Kominek wolnostojący czy zabudowany?

Kominek jest marzeniem niejednego właściciela domu. W końcu ogień od pokoleń jest synonimem bezpieczeństwa i domowej atmosfery. Nawet dziś, gdy jesteśmy z dosłownie każdej strony otoczeni elektroniką i nowoczesnymi technologiami, nadal lubimy przebywać w bliskiej obecności ognia. Powstaje jednak pytanie, jaki rodzaj kominka najlepiej wybrać, jeśli chce się spełnić swoje marzenie o jego posiadaniu? Czy lepszy będzie kominek wolnostojący, czy też może kominek zabudowany?

Dlaczego tak kochamy kominki?

Kominki w domach pełnić mogą dwie funkcje. Pierwszą z nich, tą zdecydowanie najbardziej podstawową, jest oczywiście zapewnianie mieszkańcom danego domu ciepła. Drugą funkcją jest strona estetyczna. Ciepło płynące bezpośrednio z palącego się ognia wykorzystywane było już tysiące lat temu. Nawet dziś, gdy powszechne jest centralne ogrzewanie przy pomocy gazu, kominki nadal znajdują swoje miejsce, i to nie tylko w starych, koniecznych do wyremontowania domach, lecz w pełni nowoczesnych i zinformatyzowanych wnętrzach. Spowodowane jest to tym, że kominki to niezwykła estetyka. Palący się ogień nie tylko wygląda zjawiskowo, lecz również buduje bardzo miłą, domową atmosferę, która w czasie chłodniejszych pór roku jest niezwykle sprzyjająca odpoczynkowi i relaksowi.

Cechy kominka zabudowanego

Gdy myśli się o kominku podczas rozważań na temat tego, czy warto takowy w domu posiadać, z całą pewnością większość potencjalnych inwestorów wyobraża sobie kominki w wersjach zadołowanych. Kominki zabudowane to w pełni tradycyjne i znane od lat wersje kominków. Najczęściej umieszczone są one po prostu w ścianie, wewnątrz której poprowadzony jest jednocześnie komin. Nie da się ukryć, że takie kominki mają jedną, ogromną zaletę. Jest nim duże, w pełni otwarte palenisko, które umożliwia obserwowanie i grzanie się w bezpośrednio palącym się ogniu. Jego ciepło, widok, a także odgłosy spalanych drewien, są w stanie wywołać uczucie spokoju i bezpieczeństwa u każdego. Niestety na tym zalety tego rozwiązania się kończą i zaczynają się pojawiać liczne wady takiej wersji kominka. Jedną z najważniejszych, jest niebezpieczeństwo pożaru. Kominek otwarty, który, nawet jeśli jest osłonięty specjalną zasłoną, to jednak nadal wyeksponowany pozostaje ogień, który wewnątrz pomieszczenia może wywołać pożar. Z bardziej użytkowych wad, to taki kominek to ogromna ilość zabrudzenia, która w postaci sadzy wydostaje się z kominka, a także ogromne straty energetyczne, ponieważ większość generowanego z ognia ciepła wytracana jest przez przewód kominowy.

Cechy kominka wolnostojącego

Zupełnym przeciwieństwem kominka zabudowanego jest kominek wolnostojący. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest on tym, za co większość osób go uważa. Nowoczesny kominek wolnostojący produkowany przez firmę wodtke w niczym nie przypomina kominków typu „koza”, z którymi najczęściej jest utożsamiany. Nowoczesny kominek wolnostojący to konstrukcja najczęściej całkowicie żeliwna lub stalowa, która umieszczona jest w specjalnej obudowie, w której znajduje się przestrzeń paleniska oraz spalania opału. Bezpośrednio do obudowy podłączona jest ruro wylotowa, która łącząc się z przewodem kominkowym, odprowadza spaliny. Obudowa wykończona jest dodatkowo specjalnymi przeszklonymi drzwiczkami, a także w specjalną skrytkę na opał.
Powstaje jednak pytane, czym dokładnie taka wersja kominka lepsza jest od wersji zabudowanej? Sprzedawane przez wodtke kominki wolnostojące tak naprawdę górują nad wersją zabudowaną właściwie pod każdym względem. Po pierwsze są o wiele bezpieczniejsze i czystsze. Wszystko dzięki szczelnie zamkniętemu palenisku, który właściwie do zera ogranicza ryzyko wydostania się z niego rozżarzonego paliwa lub też brudzącej sadzy. Dodatkowo jest to kominek o wiele efektywniejszy, tj. więcej ciepła wykorzystywane jest do ogrzania pomieszczenia, a nie tracona jest jak w przypadku kominka zabudowanego. A jakby tego było mało, dzięki przeszklonej obudowie nic nie traci się z walorów estetycznych. Nadal można podziwiać palący się ogień i czuć jego bezpośrednie ciepło.

Którą z tych wersji kominków najlepiej wybrać?

Zasadne zatem jest pytanie, którą z tych wersji lepiej wybrać? Czy bardziej opłacalnym wyborem dla inwestora będzie wybranie modelu wolnostojącego, czy też może lepszy będzie kominek zabudowany?
Gdy przeanalizuje się wszystkie wady i zalety obu tych rozwiązań, jak na dłoni widać, że lepszym wyborem będzie kominek wolnostojący. Co prawda nie jest on tak efektowny, ponieważ nie posiada ogromnego paleniska, w którym spalany jest w bezpośrednim ogniu opał, lecz wszystkie pozostałe cechy są po prostu na wyższym poziomie.Kominek wolnostojący od firmy wodtke jest nie tylko bezpieczniejszy, czystszy i wygodniejszy w codziennym używaniu, lecz również jest po prostu ładniejszy. Estetycznie wykonana obudowa, pełna prostych linii, z bezpośrednio połączonym przewodem kominkowym, idealnie wpasowuje się w popularne obecnie skandynawskie trendy wykańczania wnętrz. Kominek wolnostojący wodtke będzie zatem tym, co spełni wszystkie oczekiwania wobec posiadanego w domu kominka.

Pełna oferta na stronie głównej: kominki Warszawa